| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Smooth, Unknurled / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 15" |
| Base Color | Silver |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Width | 33-1/2" |
| Center Width | 9" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Type/Bend | Ape Hanger / Road Glide / Strip |
| Color/Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Height | 15" |
| End Rise | 14" |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2021 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver