| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 9" |
| End Rise | 14" |
| Height | 15" |
| Rise | 15" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Width | 33-1/4" |
| Features | Pre-Drilled / Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Smooth, Unknurled |
| Color/Finish | Black / Flat |
| Type/Bend | Strip / Ape Hanger |
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Finish | Flat |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
- Color:
- Black