| Specification | Value |
|---|---|
| Type/Bend | Road Glide / Strip / Ape Hanger |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| End Rise | 17" |
| Riding Style | Street |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled / Accepts Heated Grips / Notched for Throttle-By-Wire / Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 18" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Finish | Gloss |
| Rise | 18" |
| Base Color | Black |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
| Width | 34-3/4" |
| Center Width | 9" |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black