| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 9" |
| Color/Finish | Black / Flat |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Finish | Flat |
| Width | 35" |
| End Rise | 20" |
| Features | Pre-Drilled / Notched for Throttle-By-Wire / Smooth, Unknurled / Accepts Heated Grips |
| Height | 21" |
| Rise | 21" |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | Strip / Ape Hanger |
| Base Color | Black |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black