| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Internal Wiring / Knurled Center / Accepts Heated Grips / Adjustable / For Hydraulic Clutch / Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Units | Each |
| Center Width | 9" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 30" |
| Base Color | Black |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| End Rise | 10" |
| Material | Steel |
| Finish | Gloss |
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Knurled clamping area
- Made in the U.S.A.
- Works with the OEM riser and clamps; have the correct wire exit location.
- Do not need to remove the stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
- Will work with hydraulic clutches.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
- Color:
- Black