| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Features | For Hydraulic Clutch / Internal Wiring / Knurled Center / Notched for Throttle-By-Wire / Adjustable / Accepts Heated Grips |
| Pullback/Sweep | 5-3/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 31-3/4" |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 10" |
| Center Width | 9-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Finish | Gloss |
| Rise | 11" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 11" |
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Knurled clamping area
- Made in the U.S.A.
- Works with the OEM riser and clamps; have the correct wire exit location.
- Do not need to remove the stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
- Will work with hydraulic clutches.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black