| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 11-1/2" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Accepts Heated Grips / For Hydraulic Clutch / Notched for Throttle-By-Wire / Adjustable / Internal Wiring / Knurled Center |
| Product Name | Handlebar |
| End Rise | 13" |
| Material | Steel |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Width | 35-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Pullback/Sweep | 9-3/4" |
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Knurled clamping area
- Made in the U.S.A.
- Works with the OEM riser and clamps; have the correct wire exit location.
- Do not need to remove the stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
- Will work with hydraulic clutches.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver