| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Flat |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5-1/2" |
| Features | Cable Throttle Application / Knurled Center / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / Slotted |
| Color/Finish | Silver / Brushed |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep | 3-1/4" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | High / Moto |
| Width | 31-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| End Rise | 4-1/2" |
| Height | 4-1/2" |
- Motocross style handlebar
- Aggressive profile
- Slotted for internal wiring
- Knurled
- Requires risers that accept 1" handlebars
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver