| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Color/Finish | Brushed / Silver |
| Features | Knurled Center / Notched for Throttle-By-Wire / Slotted / Cable Throttle Application / Internal Wiring |
| Pullback/Sweep | 1-3/4" |
| Units | Each |
| Height | 2-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 29-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5-1/8" |
| Clamping Diameter | 1" |
| End Rise | 2-1/2" |
| Type/Bend | Moto / Low |
| Finish | Flat |
| Controls Diameter | 1" |
- Motocross style handlebar
- Aggressive profile
- Slotted for internal wiring
- Knurled
- Requires risers that accept 1" handlebars
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver