| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Type/Bend | Mid / Moto |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Cable Throttle Application / Slotted / Internal Wiring / Knurled Center |
| Pullback/Sweep | 2" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Width | 29-1/2" |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| End Rise | 3-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Height | 3-1/2" |
| Center Width | 5-1/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
- Motocross style handlebar
- Aggressive profile
- Slotted for internal wiring
- Knurled
- Requires risers that accept 1" handlebars
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black