| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Features | Internal Wiring / Knurled Center / Pre-Drilled / Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 33-1/2" |
| Color/Finish | Powder-Coated / Black |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Center Width | 8" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Rise | 5-1/2" |
| Material | Steel |
| Height | 5-1/2" |
| Type/Bend | Buckhorn / V-Line |
- Seamless DOM mild steel construction with black powder coat or chrome finish
- All bars are drilled for internal wiring and notched for TBW
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2022 | Indian | Scout Sixty |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022 | Indian | Scout ABS |
| 2020-2022 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2015-2022 | Indian | Scout |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2020-2022 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2018, 2019, 2021, 2022 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2021-2022 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2018-2022 | Indian | Scout Bobber |
| 2021-2022 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2020 | Indian | Scout 100th Anniversary |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black