| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Includes Threaded Cap / Straight Inline Filter Angle |
| Riding Style | Street / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Color/Finish | Orange / Black |
| Filter Media Material | Nylon |
| Body Length | 15/32" |
| Body Outside Diameter | 1-5/8" |
| Base Color | Orange |
| for Fuel Line Size | 1-9/16" |
| Micron Rating | 40 microns |
| Units | Each |
| Product Name | Fuel Filter |
- Twin Air's latest product features a custom shaped adaptor for each model that fits securely under the gas cap, creating a leak-proof seal
- The filter media traps dirt or debris that can enter into your fuel system when refueling
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2022 | Husqvarna | FE350 |
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024, 2025, 2026 | Husqvarna | FE450 |
| 2014-2022 | Husqvarna | FE501 |
| 2018-2023 | Husqvarna | TE300i |
| 2014-2021 | Husqvarna | FE250 |
| 2018-2023 | Husqvarna | TE250i |
| 2022, 2024 | Husqvarna | FE 250 |
| 2020-2023 | Husqvarna | TE150i |
| 2022 | Husqvarna | FE 450 |
| 2015-2026 | Husqvarna | FE501S |
| 2015-2026 | Husqvarna | FE350S |
| 2024-2026 | Husqvarna | TE250 |
| 2024-2025 | Husqvarna | TE 300i |
| 2026 | Husqvarna | TE300 |
| 2014 | Husqvarna | FE 501 S |
| 2014 | Husqvarna | FE 350 S |
| 2024 | Husqvarna | TE 250i |
| 2013-2014 | Husaberg | FE250 |
| 2013-2014 | Husaberg | FE350 |
| 2013-2014 | Husaberg | FE501 |
| 2011-2022 | KTM | 250 EXC-F |
| 2011-2020 | KTM | 350 EXC |
| 2011-2021 | KTM | 450 EXC |
| 2011-2024 | KTM | 450 EXC-F |
| 2011-2020 | KTM | 500 EXC |
| 2011-2026 | KTM | 500 EXC-F |
| 2011-2026 | KTM | 250 XC-F |
| 2011-2025 | KTM | 350 XC-F |
| 2011-2026 | KTM | 450 XC-F |
| 2011-2026 | KTM | 350 EXC-F |
| 2011-2026 | KTM | 250 XC-W |
| 2011-2022 | KTM | 350 XCF-W |
| 2011-2019 | KTM | 450 XC-W |
| 2011-2018 | KTM | 250 XCF-W 4-Stroke |
| 2011-2018 | KTM | 530 EXC-F |
| 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2023, 2024 | KTM | 250 EXC |
| 2018-2022 | KTM | 250 XC-W TPI |
| 2013-2017 | KTM | 350 Freeride |
| 2011-2012 | KTM | 450 SX-F |
| 2011-2017 | KTM | 500 XC-F |
| 2018-2022 | KTM | 250 EXC TPI |
| 2011-2018 | KTM | 250 XCF-W |
| 2019-2022 | KTM | 300 XC-W TPI |
| 2011-2017 | KTM | 525 EXC Racing 4-Stroke |
| 2011-2012 | KTM | 250 SX-F |
| 2018-2022 | KTM | 300 EXC TPI |
| 2011-2012 | KTM | 350 SX-F |
| 2022-2026 | KTM | 350 XC-F Factory Edition |
| 2021-2024 | Gas Gas | EC 250F |
| 2021-2025 | Gas Gas | EX 250F |
| 2021-2024 | Gas Gas | EX 450F |
| 2021-2024 | Gas Gas | EC 350F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Orange