| Specification | Value |
|---|---|
| Body Length | 15/32" |
| Product Name | Fuel Filter |
| Color/Finish | Orange / Black |
| Riding Style | Off-Road |
| Filter Media Material | Nylon |
| Micron Rating | 40 microns |
| Units | Each |
| Body Outside Diameter | 1-11/16" |
| Base Color | Orange |
| Features | Straight Inline Filter Angle / Includes Threaded Cap |
| for Fuel Line Size | 1-9/16" |
- Twin Air's latest product features a custom shaped adaptor for each model that fits securely under the gas cap, creating a leak-proof seal
- The filter media traps dirt or debris that can enter into your fuel system when refueling
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2026 | KTM | 250 SX-F |
| 2013-2026 | KTM | 350 SX-F |
| 2016-2026 | KTM | 450 SX-F |
| 2014-2025 | Husqvarna | FC350 |
| 2014-2025 | Husqvarna | FC250 |
| 2025-2026 | Husqvarna | FC250 Factory Edition |
| 2014-2025 | Husqvarna | FC450 |
| 2025-2026 | Husqvarna | FC450 Factory Edition |
| 2021-2026 | Gas Gas | MC 250F |
| 2021-2026 | Gas Gas | MC 450F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Orange