| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | Cast / Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Compression Ratio | Standard |
| Style | Cast Big Bore |
| Bore - Oversize | +5.00 mm / +5,00 mm |
| Displacement | 104 cc |
| Skirt Coating | Molybdenum Disulphite |
| Cylinder Diameter | 52.50 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 52.44 mm |
| Units | Kit |
- The piston is heat-treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- The piston skirt is coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break in time and increased piston life
- Cast piston is gravity-cast aluminum alloy (not forged) with 18% silicone content
- Big bore piston increases engine's displacement, torque, and peak horsepower
- Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2018 | Yamaha | YZ85 |
- MAP:
- Yes