| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Displacement | 381 cc |
| Piston Material | Aluminum Alloy / Cast |
| Riding Style | ATV |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Cylinder Diameter | 84.00 mm |
| Piston Diameter | 83.94 mm |
| Style | Cast Stroker |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | Molybdenum Disulphite |
| Units | Kit |
- The piston is heat-treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- The piston skirt is coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break in time and increased piston life
- Cast piston kit is gravity-cast aluminum alloy (not forged) with 18% silicone content
- Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-2004 | Yamaha | YFM350X Warrior |
| 2004-2013 | Yamaha | YFM350 Raptor |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes