| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 30,00 mm / 30.00 mm |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Valve |
| Application | Exhaust |
| Length | 90.19 mm |
| Stem Diameter | 7.00 mm |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ1000B/K LTD |
| 1981 | Kawasaki | KZ 1000 C Police |
| 1978-1981 | Kawasaki | KZ1000C/P Police |
| 1978, 1980 | Kawasaki | KZ1000D Z1R |
| 1979-1980 | Kawasaki | KZ1000E Shaft |
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ 1000 |
| 1980 | Kawasaki | KZ1000G Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited