| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / ATV / Off-Road |
| Head Diameter | 29,00 mm / 29.00 mm |
| Product Name | Valve |
| Stem Diameter | 5.00 mm |
| Application | Exhaust |
| Length | 81.32 mm |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2012 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2012 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2003-2014 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2000-2006 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2012 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z LE |
| 2013-2014 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 Z LE 4x2 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX400 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KSF 400 |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 2004 | Kawasaki | KLX 400 SR |
- Supplier:
- Parts Unlimited