| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 39.00 mm / 39,00 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road |
| Units | Each |
| Length | 101.20 mm |
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve |
| Stem Diameter | 8.00 mm |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1976-1979 | Yamaha | XT500 |
| 1976-1978 | Yamaha | TT500 |
| 1978-1981 | Yamaha | SR500 |