| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Exhaust |
| Length | 101.20 mm |
| Riding Style | Street |
| Stem Diameter | 8.00 mm |
| Head Diameter | 39,00 mm / 39.00 mm |
| Units | Each |
| Product Name | Valve |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1981-1983 | Yamaha | XV 920 K |
| 1986-1999 | Yamaha | XV1100 Virago |
| 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 | Yamaha | XVS 1100 AW V-Star Classic |
| 2002-2009 | Yamaha | XVS1100AT V Star 1100 Silverado |
| 2000-2009 | Yamaha | XVS1100A V Star 1100 Classic |
| 2016-2017 | Yamaha | SR400 |
| 1996-1998 | Yamaha | XV 1100 Virago Special |
| 1983 | Yamaha | XV 920 Virago Midnight |
| 1999-2007 | Yamaha | XVS1100 V Star 1100 Custom |
| 1981 | Yamaha | XV 920 Virago |
| 1982-1983 | Yamaha | XV920 Virago |
| 1984-1985 | Yamaha | XV1000 Virago |
| 1999 | Yamaha | XVS 1100 A V-Star Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited