| Specification | Value |
|---|---|
| Stem Diameter | 7.00 mm |
| Product Name | Valve |
| Head Diameter | 37,00 mm / 37.00 mm |
| Application | Intake |
| Length | 100.70 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street / Off-Road |
| Units | Each |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-2003 | Kawasaki | KLF300 Bayou 2x4 |
| 1989-2005 | Kawasaki | KLF 300 C Bayou 4x4 |
| 1979-1980 | Kawasaki | KLX250 |
| 1983 | Kawasaki | KLT 200 A4A Duckster |
| 1983-1985 | Kawasaki | KLT 250 C Prairie |
| 1980-1984 | Kawasaki | KL250 |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 250 L CSR |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 250 W Ltd |
| 1988-2004 | Kawasaki | KLF 300 Bayou |
| 1999-2001 | Kawasaki | KVF300 Prairie 2x4 |
| 1981 | Kawasaki | KZ 250 D CSR |
| 1981-1983 | Kawasaki | KLT200 |
| 1983 | Kawasaki | KLT 200 B |
| 2001-2003 | Kawasaki | KEF300 Lakota Sport |
| 1999-2001 | Kawasaki | KVF 300 Prairie |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 250 D |
| 1999-2002 | Kawasaki | KVF300 Prairie 4x4 |
| 1982-1983 | Kawasaki | KLT250 |
| 1984 | Kawasaki | KLT 250 P Police |
| 1982-1983 | Kawasaki | KLT 250 A |
| 1981-1983 | Kawasaki | KLT 200 A |
| 1980 | Kawasaki | KZ 250 D Ltd |
| 1986-1987 | Kawasaki | KLF 300 A Bayou |
| 1980-1981 | Kawasaki | KLR 250 |
| 1983-1984 | Kawasaki | KLT 200 C |