| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake |
| Units | Each |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street |
| Product Name | Valve |
| Head Diameter | 29,00 mm / 29.00 mm |
| Length | 89.09 mm |
| Stem Diameter | 5.50 mm |
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2006 | Kawasaki | EN500C Vulcan 500 LTD |
| 1986-2006 | Kawasaki | ZG1000 Concours |
| 1984-1986 | Kawasaki | ZX900 Ninja |
| 1985-1986 | Kawasaki | ZL900A Eliminator |
| 1997-2009 | Kawasaki | EN 500 A Vulcan |
| 1985-2000 | Kawasaki | KL 250 |
| 1987-2008 | Kawasaki | EX500A Ninja 500 |
| 1994-1997 | Kawasaki | EX500D Ninja 500 |
| 1987 | Kawasaki | ZL1000 Eliminator |
| 1987-2003 | Kawasaki | KSF250 Mojave |
| 1985-2005 | Kawasaki | KL 250 -D KLR |
| 1985-1990 | Kawasaki | EN450A 454 LTD |
| 1996 | Kawasaki | EN500 Vulcan 500 |
| 1986-1987 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000R |
| 1988 | Kawasaki | ZL 1000 A Eliminator |
| 1990 | Kawasaki | ZX 900 A Ninja |
| 2004 | Kawasaki | KSF 250 Mojave |