| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 7.8 mm |
| Style | RJL XX High Performance Race Series |
| Length | 74.5 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 47 mm |
| Units | Set of 2 |
- Superior stopping power with no fade
- Excellent initial brake pad bite that is not as aggressive as the RJL compound
- Slightly more progressive feel at the lever
- Increased stopping power over RJL series pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2016 | Honda | CB1000R |
| 2005-2020 | Honda | CBR600RR |
| 2004-2019 | Honda | CBR1000RR |