| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 30.8 mm / 61.8 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 44.8 mm / 48 mm |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 8.5 mm |
| Product Name | Brake Pad |
- An excellent, economical choice for replacing OEM sintered metal brake pads
- Pad consists of 50-60% copper combined with carbon, ceramic, tin and abrasives
- Iron backing plate is plated with copper to make it a stronger bond with the pad friction material
- Powerful stopping power in wet or dry conditions
- Excellent initial pad bite, lower lever effort and minimal pad bed-in time required
- Can be used with stainless steel rotors
- For race/track use only; not for street use
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2014 | Yamaha | YZF-R1 |