| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Riding Style | Street |
| Width | 52 mm |
| Length | 89.7 mm |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 8.2 mm |
- An excellent, economical choice for replacing OEM sintered metal brake pads
- Pad consists of 50-60% copper combined with carbon, ceramic, tin and abrasives
- Iron backing plate is plated with copper to make it a stronger bond with the pad friction material
- Powerful stopping power in wet or dry conditions
- Excellent initial pad bite, lower lever effort and minimal pad bed-in time required
- Can be used with stainless steel rotors
- For race/track use only; not for street use
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Kawasaki | ZZR 600 |
| 1997-2001 | Kawasaki | ZX 900 B ZX-9R |
| 2001-2005 | Kawasaki | ZRX1200 |
| 2001-2003 | Kawasaki | ZX1200 Ninja ZX-12R |
| 2002-2003 | Kawasaki | VN1500P Vulcan 1500 Mean Streak |
| 1999, 2000, 2003 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7R |
| 1996, 1997, 1998, 2001, 2002 | Kawasaki | ZX 750 P Ninja ZX-7R |
| 1999-2000 | Kawasaki | ZRX1100 |
| 2006-2008 | Kawasaki | ZRX 1200 R |
| 1996 | Kawasaki | ZX900 Ninja ZX-9R |
| 1998-2002 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
| 1997-1998 | Kawasaki | ZRX 1100 |
| 2000 | Kawasaki | Ninja ZX-12R |
| 2004 | Kawasaki | VN1600B Vulcan 1600 Mean Streak |
| 1996-1999 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1994-1997 | Suzuki | GSX-R 750 W |
| 1998-2003 | Suzuki | TL1000R |
| 1993-1998 | Suzuki | GSX-R 1100 W |
| 2000-2004 | Suzuki | GSF 1200 Bandit |
| 2000-2005 | Suzuki | GSF1200S Bandit |
| 1999-2007 | Suzuki | GSX1300R Hayabusa |
| 2001-2007 | Suzuki | GSX 1400 |
| 2001-2002 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2004 | Suzuki | VZ1600 Marauder |