| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 71.6 mm |
| Style | RJL XX High Performance Race Series |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 8 mm |
| Width | 50.4 mm |
- Superior stopping power with no fade
- Excellent initial brake pad bite that is not as aggressive as the RJL compound
- Slightly more progressive feel at the lever
- Increased stopping power over RJL series pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2011 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2004-2009 | Suzuki | GSX-R750 |
| 2004-2009 | Suzuki | GSX-R600 |
| 2008-2016 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
| 2010-2013 | Kawasaki | Z1000 |
| 2020-2022 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000SX |
| 2014-2016 | Kawasaki | Z 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited