| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 37.7 mm |
| Style | RJL XX High Performance Race Series |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set of 4 |
| Thickness | 7.8 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Width | 49.9 mm |
- Superior stopping power with no fade
- Excellent initial brake pad bite that is not as aggressive as the RJL compound
- Slightly more progressive feel at the lever
- Increased stopping power over RJL series pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2012 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
| 2013 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R |