| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 10.5 mm |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Width | 49 mm |
| Length | 90 mm |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Semi-Metallic |
- Pad material is aramid fiber, metals, abrasives and lubricants mixed with Phenol Resin
- Metal powder components exceed 50% of pad material
- Excellent pad life
- Can be used with stainless steel rotors
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983, 1985, 1986 | Honda | CB450SC Nighthawk |
| 1986-1987 | Honda | VFR700F2 Interceptor |
| 1983-1985 | Honda | CB650SC Nighthawk |
| 1982-1983 | Honda | CB750SC Nighthawk |
| 1984-1985 | Honda | VF700S Sabre |
| 1983 | Honda | GL650I Silver Wing Interstate |
| 1986-1987 | Honda | VT700C Shadow |
| 1985-1986 | Honda | VF700C Magna |
| 1983 | Honda | CB1100F |
| 1985-1986 | Honda | VT1100C Shadow |
| 1981-1982 | Honda | CB750F Super Sport |
| 1984-1986 | Honda | CB700SC Nighthawk S |
| 1986 | Honda | VFR700F Interceptor |
| 1983 | Honda | GL650 Silver Wing |
| 1983 | Honda | CX650C Custom |
| 1983 | Honda | VF750S V45 Sabre |
| 1984 | Honda | VF1000F Interceptor |
| 1983 | Honda | CB1000C Custom |
| 1982 | Honda | CB750K |
| 1988 | Honda | VT800C Shadow |
- Supplier:
- Parts Unlimited