| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 20/32" |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Width | 9" |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Size | 26x9R14 |
| Tread Pattern/Model | Duo Trax |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Rim Diameter | 14" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Mud / Snow / Hard Terrain |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Recommended Operating PSI | 15 |
- Radial design of the all-terrain 6-ply tire ensures a smooth ride and increased handling stability at high speeds and on hard cornering
- Unique asymmetrical tread design for superb performance in mud, hardpack and snow
- Load rating 760 lb
- Meets the needs of all ATVs and UTVs.
- Tire Size:
- 26x9R14