| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Tread Depth | 9/32" |
| Tire Diameter | 25" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Hard Surface |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Max Bead Seating PSI | 30 |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Type | Tubeless |
| Construction | - (Bias) |
| Tread Pattern/Model | Load Boss KT306 |
| Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
- Turf-friendly tread design is also suitable for golf courses
- Ideal for race tracks, factory floors and campgrounds
- Made to hold up to use on hard surfaces
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 25x8-12