| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | 20 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Diameter | 26" |
| Tread Pattern/Model | Trailfinder |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Style | Multi-Terrain |
| Tire Size | 26x12-14 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 10" |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Type | Tubeless |
| Tread Depth | 24/32" |
| Units | Each |
| Width | 12" |
| Max Bead Seating PSI | 38 |
- Designed with a flatter tread area to give more contact area with the ground than a standard ATV/UTV tire design
- Reduction in sidewall for improved handling at higher speeds and in hard cornering
- Meets or exceeds OEM requirements for tread wear and shock deflection
- Lightweight, 6-ply radial construction
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 26x12-14