| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Tread Depth | 11/32" |
| Tread Pattern/Model | VX Golf |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Style | Grass / Dirt / Hard Terrain |
| Type | Tubeless |
| Tire Diameter | 23" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Recommended Operating PSI | 18 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Rim Diameter | 12" |
| Tire Size | 23x10.5-12 |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | UTV |
| Width | 10.5" |
- The X-Tread pattern is designed for grass, dirt and hard pack
- 6-ply construction for superior puncture resistance
- Tire Size:
- 23x10.5-12