| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Material | Billet Aluminum |
| Clamping Diameter | 1" |
| Model | Chubby |
| Pullback | 0" |
| Units | Pair |
| Product Name | Riser |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Rise | 6" |
| Style | Straight |
| Diameter - Thread Size | 1/2-13 |
| Type | Handlebar |
- Precision-machined from billet aluminum
- Blind hole tapped for standard 1/2" x 13 mounting bolts
- Use stock top clamp, after-market top clamp, or Wild 1 custom billet top clamps (with offset mounting holes)
- Fits on all models with 3-1/2" center-to-center riser spacing
- Work with any standard 1" handlebar, Wild 1 Chubby Bars and most other bars with a 1" clamping section
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black