| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 86.00 mm |
| Displacement | 400 cc |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Type | Engine |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Model | Garage Buddy |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 85.95 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Riding Style | ATV |
| Style | Forged Series Piston |
- Kit includes a premium forged piston kit with stock compression ratio and a high-quality cam chain
- Top and bottom end components are included for a complete engine rebuild
- Crankshaft and rod assembly designed and inspected to assure durability
- Main bearings, seals, gaskets, a Wiseco hour meter and bracket are also included in the kit
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2004 | Honda | TRX400EX Sportrax |
| 1999 | Honda | TRX400EX FourTrax |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes