| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Oversize | +0.010" |
| Color/Finish | Aluminum |
| Piston Diameter | 3.5055" |
| Riding Style | Street |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Displacement | 1200 cc |
| Bore Size | 3.508" |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Piston Head Shape | Positive Dome +3.6 cc |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Type | Top End |
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2009 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes