| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 1022 cc |
| Piston Head Shape | Large Dome +50.7 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Bore - Oversize | +0,040" |
| Bore Size | 3.228" |
| Piston Material | Forged / 4032 Aluminum Alloy |
| Type | Top End |
| Color/Finish | Aluminum |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 3.225" |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Street |
| Bore Oversize | +0.040" |
| Engine Type | 4-Stroke |
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1972-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1972-1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLT |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLCR Cafe Racer |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes