| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 100.00 mm |
| Displacement | 644 cc |
| Riding Style | Street |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 99.92 mm |
| Stroke Length | 82.00 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1995 | Kawasaki | KLX 650 C |
| 1997-2001 | Kawasaki | KLX 650 R |
| 1996 | Kawasaki | KLX650R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes