| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Piston Diameter | 99.92 mm |
| Stroke Length | 84.00 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Bore Size | 100.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Bore - Oversize | Standard |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Displacement | 660 cc |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2006 | Yamaha | YFM660F Grizzly 4x4 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFM 660 FA Grizzly 4x4 |
| 2004-2007 | Yamaha | YXR66F Rhino 660 |
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R SE 4x2 |
| 2004 | Yamaha | Raptor 660R LE 4x2 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFM 660 FG Grizzly 4x4 |
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes