| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Off-Road |
| Piston Diameter | 100.92 mm |
| Stroke Length | 82.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Bore Size | 101.00 mm |
| Displacement | 650 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-2025 | Honda | XR650L |
| 1996-2002 | Honda | NX650 Dominator |
| 1993-1999 | Honda | XR650 |
- MAP:
- Yes