| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 101.00 mm |
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Stroke Length | 84.00 mm |
| Displacement | 660 cc |
| Piston Diameter | 100.92 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2006 | Yamaha | YFM660F Grizzly 4x4 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFM 660 FA Grizzly 4x4 |
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R SE 4x2 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFM 660 FG Grizzly 4x4 |
| 2004-2007 | Yamaha | YXR66F Rhino 660 |
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2004 | Yamaha | Raptor 660R LE 4x2 |
- MAP:
- Yes