| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Stroke Length | 85.00 mm |
| Bore Size | 103.00 mm |
| Displacement | 708 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Piston Diameter | 102.92 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2017 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS SE |
| 2018 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS SE |
| 2016-2018 | Yamaha | YFM700K Kodiak |
| 2016-2017 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS |
| 2016-2018 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS LE |
| 2016 | Yamaha | YXE70 Wolverine R-Spec |
| 2018 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS |
| 2016 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes