| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Units | Kit |
| Bore Size | 4.125" |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Stroke Length | 4.375" |
| Skirt Coating | ArmorFit |
| Model | Black Edition |
| Displacement | 117 CI |
| Piston Diameter | 4.122" |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Street |
- Features ArmorX piston coating for superior protection in extreme conditions and reduced wear
- ArmorFit skirt coating auto-adjusts to the cylinder wall so theres no need to measure clearance; provides smooth, quiet, trouble-free operation
- Dome design for improved flame travel to maximize air/ fuel burn efficiency
- High compression (11:1) for added power
- Superfinish piston pin reduces friction and improves scuff resistance
- Enhanced pin oiling for improved lubrication and reduced friction
- Augmented ring land details improve ring seal and function
- Dedicated rings for precise fit, improved compression and oil control
- Fits OEM and Screamin Eagle cylinder heads
- Kit includes two pistons, rings, piston pins and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020-2023 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes