| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +2,00 mm / +2.00 mm |
| Bore Size | 43.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 42.95 mm |
| Displacement | 49 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 37.80 mm |
| Units | Kit |
- Designed and built for each specific 2-stroke powersports engine
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Dedicated forgings and additional lightening operations allow for optimized strength-to -weight ratio
- Kit includes piston(s), ring(s), wrist pin, and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1978-2006 | Suzuki | JR50 |
| 1984-1987 | Suzuki | LT50 QuadRunner |
| 1988-2006 | Suzuki | LT 50 Quadrunner |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX50 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KDX50 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes