| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 47.00 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 42.00 mm |
| Displacement | 72 cc |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 46.95 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1974-1975 | Yamaha | TY80 |
| 1974 | Yamaha | GT-1 Mini Enduro |
| 1980-1982 | Yamaha | MX80 |
| 1973 | Yamaha | GT1 |
| 1974-1975 | Yamaha | YZ80 |
- MAP:
- Yes