| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 99 cc |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore Size | 49.50 mm |
| Piston Diameter | 49.45 mm |
| Units | Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 51.80 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-2000 | Kawasaki | KE100 |
| 1976-1979 | Kawasaki | KD100M |
| 1978-1979 | Kawasaki | KH 100 |
| 1976-1981 | Kawasaki | KM100 |
| 1976-1977 | Kawasaki | KH100 |
| 1976 | Kawasaki | KV100 |
| 1974-1975 | Kawasaki | G5 |
| 1975 | Kawasaki | G3 SS 100 |
| 1974-1975 | Kawasaki | G4TR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes