| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Forged Series |
| Bore Size | 50.00 mm |
| Displacement | 79 cc |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 42.00 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road |
| Piston Diameter | 49.95 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1976-1980 | Yamaha | YZ80 |
- MAP:
- Yes