| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 58.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +5.00 mm |
| Displacement | 120 cc |
| Piston Diameter | Oversize (+5.00 mm) |
| Stroke Length | 45.00 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Riding Style | Off-Road |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1981-2003 | Honda | XR100R |
| 2004-2013 | Honda | CRF100F |
- MAP:
- Yes