| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | Forged / 4032 Aluminum Alloy |
| Displacement | 352 cc |
| Piston Diameter | 64.42 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Stroke Length | 54.00 mm |
| Bore - Oversize | +0.50 mm / +0,50 mm |
| Bore Size | 64.50 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Street |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
- Designed and built for each specific 2-stroke powersports engine
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Dedicated forgings and additional lightening operations allow for optimized strength-to -weight ratio
- Kit includes piston(s), ring(s), wrist pin, and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1976-1979 | Yamaha | RD400 |
| 1973-1975 | Yamaha | RD350 |
- MAP:
- Yes