| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Bore Size | 65.50 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 607 cc |
| Stroke Length | 60.00 mm |
| Piston Diameter | 65.40 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Riding Style | Snow |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Polaris | 600 Triumph |
| 1998-1999 | Polaris | Indy XLT Classic |
| 1996-1999 | Polaris | Indy XLT Touring 600 |
| 1995-1997 | Polaris | Indy XCR 600 |
| 1995-1997 | Polaris | XLT 600 |
| 1996 | Polaris | Indy XLT SKS 600 |
| 1997-1999 | Polaris | Indy XLT Special |
| 1996-1997 | Polaris | Indy XLT RMK 600 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes