| Specification | Value |
|---|---|
| Stroke Length | 54.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +2.00 mm / +2,00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy / Forged |
| Bore Size | 66.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 65.92 mm |
| Product Name | Piston Kit |
- Most Wiseco 2-stroke pistons are forged from high-silicone bar stock
- Greater strength and lower expansion at high temperatures
- All Wiseco High-Performance pistons are priced with rings, wrist pins and circlips
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC) and fit only Wiseco pistons
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1973-1975 | Yamaha | RD350 |
| 1976-1979 | Yamaha | RD400 |
- MAP:
- Yes