| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 66.00 mm |
| Displacement | 172 cc |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 50.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 65.95 mm |
| Units | Kit |
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1973 | Yamaha | CT2 175 |
| 1973 | Yamaha | CT3 |
| 1978-1979 | Yamaha | DT175 |
| 1979-1981 | Yamaha | MX175 |
| 1972 | Yamaha | CT3 175 |
| 1982-1983 | Yamaha | YT175 Tri-Moto |
| 1972 | Yamaha | CT2 |
| 1984 | Yamaha | YT 175 Tri-Moto |
- MAP:
- Yes